Drabina dąbie

Jak wyglądałoby życie bez drabiny?

Zdarza Ci się niekiedy pracować na wysokości przy własnym domu lub zbierać plony z drzew owocowych? Co byś poczynił, gdybyś nie posiadał tak wspaniałego sprzętu, którym jest drabina
  To pewnego rodzaju konstrukcja, która w kolosalnym stopniu ułatwia dostanie się przez nas na mniejsze wysokości. Realizowana jest z różnorodnych modeli tworzyw (do na ogół napotykanych przynależy drzewo i metal). Te większe najczęściej są w wersji składanej, co w znacznym stopniu ułatwia ich przewóz. Dodatkowo zajmują o wiele mniej miejsca. 
  Cechą każdej konstrukcji są dwie pionowe podpórki (w wielu przypadkach wyekwipowane są także dwie mniejsze dla podtrzymania prawidłowej równowagi) a także szczeble. Ich swoistą cechą jest fakt, że realizują one dwie funkcje – przede wszystkim służą nam jako coś, za co chwytamy się rękoma wspinając się na wysokość, a w drugiej kolejności stają się dla nas miejscem, na które stajemy. 
  Są najczęstszym zaopatrzeniem ekip budowlanych, jednakże nie tylko. Po wielokroć są montowane również w górach, aby w jak najskuteczniejszy sposób uprościć podróżnikom wspinanie się na strome górzyste szlaki. 
  Szczególną uwagę na swoje bezpieczeństwo powinni zwrócić posiadacze drabiny wykonanej z drzewa (przede wszystkim, gdy jest ona przechowywana na świeżym powietrzu). Każde pęknięcie, nadgniły detal i uszkodzenie powierzchni przez owady może prowadzić do istotnego uszczerbku na naszym zdrowiu. Do najczęściej spotykanych typów drabin przynależą: hakowa, pożarnicza, ostrew a także schody. 
  Znaczące jest aby każdy użytkownik drabiny przed wejściem na nią stwierdził po wielokroć czy jest statyczna a także aby schodzić a przy tym wchodzić na nią zawsze przodem do szczebli. Wyjątkowo znaczące jest również to, ażeby wybrać jak najbardziej właściwe podłoże (nigdy nie ustawiamy drabiny na pochyłości). Przy pracy na większych wysokościach trzeba stosować dodatkowy sprzęt, który uchowa nas przed ewentualnym upadkiem. Na domiar tego warto wiedzieć, że drabiny biegłe muszą co jakiś okres czasu być poddawane kontroli ich stanu technicznego. Aby uniknąć wypadku nie należy na własną rękę przekształcać czy też wydłużać drabiny. Wydawać się może to klarowne jednakże pracując na wysokości warto koniecznie pamiętać o robieniu pauz minimum 15 minut co dwie godziny. Pamiętając o wyżej przytoczonych regułach korzystania z drabiny możemy czuć się bezpieczni, a praca na niej stanie się dla nas niezwykłą uciechą.


Możliwość komentowania jest wyłączona.