Drabina chojnów

Jak wyglądałoby życie bez drabiny?

Zdarza Ci się niekiedy pracować na wysokości przy własnym domku bądź zbierać plony z drzew owocowych? Co byś zdziałał, gdybyś nie miał tak cudownego sprzętu, jakim jest drabina
  To pewnego rodzaju konstrukcja, która w znacznym stopniu upraszcza dostanie się przez nas na mniejsze wysokości. Wykonywana jest z przeróżnych typów tworzyw (do przeważnie spotykanych przynależy drewno i metal). Te większe przeważnie występują w wersji składanej, co w dużym stopniu upraszcza ich transport. Dodatkowo zaprzątają o wiele mniej miejsca. 
  Cechą każdej konstrukcji są dwie pionowe podpórki (w wielu przypadkach wyekwipowane są także dwie mniejsze dla podtrzymania prawidłowej równowagi) a także szczeble. Ich swoistą cechą jest fakt, iż spełniają one dwie funkcje – po pierwsze służą nam jako coś, za co trzymamy się rękoma wspinając się na wysokość, a w drugiej kolejności stają się dla nas miejscem, na które stajemy. 
  Są najczęstszym wyposażeniem ekip budowlanych, jednakże nie tylko. Po wielokroć są instalowane również w górach, by w jak najskuteczniejszy sposób uprościć podróżnikom wspinanie się na strome górskie szlaki. 
  Szczególną uwagę na swoje bezpieczeństwo muszą zwrócić właściciele drabiny utworzonej z drzewa (szczególnie, w czasie której jest ona trzymana na orzeźwiającym powietrzu). Każde pęknięcie, nadgniły fragment oraz uszkodzenie powierzchni przez owady może prowadzić do poważnego uszczerbku na naszym zdrowiu. Do najpopularniejszych rodzajów drabin przynależą: hakowa, pożarnicza, ostrew a także schody. 
  Istotne jest żeby każdy użytkownik drabiny przed wejściem na nią stwierdził wielokrotnie czy jest statyczna a także ażeby schodzić i wchodzić na nią zawsze przodem do szczebli. Wyjątkowo istotne jest także to, żeby wybrać jak najbardziej właściwe podłoże (nigdy nie ustawiamy drabiny na pochyłości). Przy pracy na większych wysokościach powinno się stosować dodatkowy sprzęt, który uchowa nas przed przypuszczalnym upadkiem. Oprócz tego warto wiedzieć, że drabiny biegłe powinny co jakiś czas być poddawane kontroli ich stanu technicznego. Żeby uciec od wypadku nie należy osobiście przerabiać czy też przedłużać drabiny. Wydawać się może to dosadne jednakże pracując na wysokości trzeba koniecznie pamiętać o robieniu przerw minimum 15 minut co dwie godziny. Pamiętając o wyżej wymienionych maksymach korzystania z drabiny możemy czuć się pewni, a praca na niej stanie się dla nas niezwykłą uciechą.


Możliwość komentowania jest wyłączona.