Drabiny zgorzelec

Drabiny – co należałoby wiedzieć?

Drabiny to sprzęt ruchomy, który stosowany może być na przykład do ułatwienia pracy na różnorodnych poziomach, a także do przemieszczania się. W sklepach z produktami z branży budowniczej da się odszukać drabiny utworzone z drzewa, tworzywa sztucznego czy też metalu. Na domiar tego, istnieją drabiny jednoelementowe i składane, a więc wieloelementowe. 
W czasie wyboru odpowiedniego typu powinniśmy wziąć pod uwagę głównie jego budowę i utworzenie – solidna drabina musi być bezpieczna, dlatego że wspinanie się po niestabilnej a w dodatku słabej drabinie może skończyć się nieszczęściem. Najważniejsze jest zwrócenie uwagi na podłużnice oraz szczeble, które muszą być niezmiernie wytrzymałe i odpowiednio ze sobą połączone. Jeżeli decydujemy się na wybór drewnianej drabiny, pamiętajmy o tym, by drzewo z którego zostały utworzone szczeble nie miały skośnego biegu słojów i różnego typu wad, takich jak pęknięcia, wypaczenia, sęki lub inne nadszarpnięcia.
Wybierając stosowną drabinę należy wziąć pod uwagę także jej wysokość. Jeśli planujemy wykorzystywanie sprzętu wyłącznie podczas prac domowych, wystarczająca będzie drabina o długości dwóch bądź trzech metrów. Jeżeli natomiast zamierzamy kupno drabiny poświęconej do prac bardziej zaawansowanych, warto zmierzyć nawierzchnię, na której będziemy wykorzystywać sprzęt i dobrać gatunek do potrzeb.
Jeśli rozchodzi się o odpowiedni sposób używania drabiny, może to być zarówno pozycja pochylona, innymi słowy podczas kiedy drabina jest oparta o coś stabilnego, przykładowo pień drzewa czy też domek, a także pozycja pionowa, jeśli drabina jest odpowiednio przymocowana. Trzeba pamiętać, że za bardzo poziome ustawienie drabiny może wywołać jej złamanie. Poza tym, bardzo ważne jest podłoże, na którym oparta jest drabina – musi być ono stabilne, stałe i w szczególności nieruchome, aby podłoże nie przemieszczało się pod bagażem drabiny razem z nią. Następną sprawą, o której trzeba pamiętać jest to, że każda drabina wieloczęściowa musi posiadać należyte zabezpieczenia, które będą zapobiegały przesuwaniu się poszczególnych części drabiny względem siebie podczas wykorzystywania sprzętu. Do tego, drabina rozstawna powinna być urządzona dodatkowo w zabezpieczenia rozstawu, i absolutnie taki gatunek sprzętu nie może być stosowany jako drabina przystawna, do czego nie jest przystosowana.


Możliwość komentowania jest wyłączona.