przydomowa oczyszczalnia biologiczna

Drabiny szczecinek

Drabiny – co należy wiedzieć?

Drabiny to sprzęt przenośny, który wykorzystywany może być na przykład do uproszczenia pracy na rozmaitych poziomach, a także do przemieszczania się. W sklepach z materiałami z branży budowniczej da się odnaleźć drabiny wykonane z drewna, tworzywa sztucznego czy też metalu. Dodatkowo, istnieją drabiny jednoelementowe i składane, czyli wieloelementowe. 
W trakcie wyboru odpowiedniego modelu musimy wziąć pod uwagę w szczególności jego budowę a także wykonanie – solidna drabina powinna być bezpieczna, gdyż wspinanie się po niestabilnej a także mizernej drabinie może skończyć się nieszczęściem. Najistotniejsze jest zwrócenie uwagi na podłużnice oraz szczeble, które muszą być bardzo wytrzymałe i dobrze ze sobą połączone. Jeżeli decydujemy się na wybór drewnianej drabiny, pamiętajmy o tym, ażeby drzewo z którego były wykonane szczeble nie miały skośnego biegu słojów i różnego rodzaju wad, takich jak pęknięcia, wypaczenia, sęki czy inne uszkodzenia.
Wybierając odpowiednią drabinę trzeba wziąć pod uwagę także jej wysokość. Jeśli planujemy używanie sprzętu jedynie podczas prac domowych, wystarczająca będzie drabina o długości dwóch lub trzech metrów. Jeżeli natomiast planujemy zakup drabiny ofiarowanej do prac bardziej zaawansowanych, trzeba zmierzyć nawierzchnię, na której będziemy stosować sprzęt a także dostosować gatunek do potrzeb.
Jeśli chodzi o właściwy sposób stosowania drabiny, może to być zarówno pozycja pochylona, innymi słowy podczas kiedy drabina jest oparta o coś stabilnego, przykładowo pień drzewa albo domek, a także pozycja pionowa, jeżeli drabina jest porządnie przymocowana. Należy pamiętać, że nadto poziome ustawienie drabiny może wywołać jej złamanie. Poza tym, niesłychanie znaczące jest podłoże, na którym oparta jest drabina – musi być ono stabilne, trwałe i w szczególności nieruchome, żeby podłoże nie ruszało się pod bagażem drabiny razem z nią. Następną kwestią, o której warto pamiętać jest to, że każda drabina wieloczęściowa powinna mieć należyte zabezpieczenia, które będą zapobiegały przesuwaniu się poszczególnych części drabiny względem siebie w czasie stosowania sprzętu. Co więcej, drabina rozstawna musi być wyposażona dodatkowo w zabezpieczenia rozstawu, i absolutnie taki typ sprzętu nie może być wykorzystywany jako drabina przystawna, do czego nie jest przystosowana.


Możliwość komentowania jest wyłączona.